W przypadku gdy pracodawca nie ogłasza oficjalnego naboru pracowników do firmy, kwestia wysłania kandydatury nie co różni się od rekrutacji z klasycznym ogłoszeniem. Wtedy to przede wszystkim w interesie pracownika jest, by pracodawca zwrócił uwagę na jego ofertę, bowiem firma może nie być skłonna patrzeć przychylnym okiem na każde wysłane CV, kiedy nie poszukują nikogo na dane stanowisko.

Co napisać w mailu z CV bez ogłoszenia?

Wiele osób kwestia ta wyprowadza z równowagi. Nie zawsze wiemy, jakiego typu wiadomość będzie na miejscu. Oto kilka podstawowych elementów, które powinienieś zawrzeć w mailu ze swoim CV:\

Po pierwsze, być może nawet najważniejsze, wiadomość powinna zaczynać się od zwrotu grzecznościowego do osoby, do której skierowany jest mail. Jeśli wysyłasz wiadomość z CV bez ogłoszenia, najlepiej zaadresować ją do szefa zespołu zajmującego się rekrutacją. W przypadku, gdy nie znasz danych personalnych osoby, do której trafi wiadomość, treść maila zacznij od czegoś neutralnego, jak np. “Szanowni Państwo”.

Reklama – zareklamuj siębie

Następnie niezwykle ważne jest krótkie sproblematyzowanie sprawy, z jaką zwracasz się do danego podmiotu. Krótko opisz, jakie są Twoje intencje, jakie stanowisko Cię interesuje w danej firmie. Ważne jest byś określił, dlaczego właśnie ta firma znalazła się w centrum Twojego zainteresowania. Tu pojawia się miejsce na kilka komplementów, co jest polem do nakreślenia pozytywnego obrazu w oczach pracodawcy. Staraj się nie pisać banałów, tak robią wszyscy i niew wyróżni to Twojej kandytatury na tle innych zgłoszeń i z dużym prawdopodobieństwem przepadnie ona wtedy pośród innych wiadomości. Podaj konkretne powody, dla których praca w tej firmie Cię interesuje.

Krótko opisz swoje kompetencje. Zrób to w sposób zachęcający, by pracodawca zainteresował się i chętniej wszedł w załącznik z Twoim CV. Jeśli faktycznie zawierają się tam odpowiednie kwalifikacje, jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja kandydatura rozpatrzona będzie pozytywnie. Upewnij się kilka razy, czy na pewno zamieściłeś wszystkie elementy i uniknąłeś literówek. Mail z CV bez ogłoszenia musi być perfekcyjny.