Żeby móc skutecznie i bezpiecznie inwestować swoje środki finansowe, potrzeba pomocy zaufanego brokera. Na co zwrócić uwagę, wybierając go? Co jest ważne?

Regulacje i licencje – to konieczność

Decydując się na taką współpracę, musimy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Jedna z istotniejszych dotyczy regulacja i licencji, które powinien posiadać broker. Oceńmy, czy interesujący nas podmiot takowe posiada. Są one regulowane przez Komisję Nadzoru Finansowego i to właśnie w bazie KNF możemy znaleźć stosowne informacje na ten temat. To absolutna podstawa, żeby w ogóle brać daną współpracę pod uwagę. 

Ile to kosztuje?

Zdecydowana większość firm brokerskich posiada oczywiście stosowne pozwolenia, dlatego też należy zwracać uwagę na inne kwestie – przede wszystkim na to, jakie koszty transakcyjne i prowizje pobierają brokerzy. Zależnie od konkretnego brokera, dostępne są różne modele cenowe, dlatego koniecznie porównajmy oferty różnych partnerów finansowych, by zobaczyć, co faktycznie się opłaca. Warto jednocześnie pamiętać, że nie zawsze niskie koszty transakcyjne to najlepsze rozwiązanie, gdyż często dochodzą też inne opłaty, niezwiązane stricte z przeprowadzanymi transakcjami. Mowa tu zwłaszcza o opłatach dodatkowych, o których przy podpisywaniu umowy nie zdajemy sobie sprawy.

Co oferuje broker?

Wspomniane powyżej parametry są bardzo ważne, lecz to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Kolejną ważną kwestią są dostępne instrumenty inwestycyjne oferowane przez brokera. Najważniejsze to sprawdzić, czy oferuje on dostęp do interesujących nas rynków, na przykład rynku walutowego (Forex), rynku surowców, kryptowalut czy giełdy akcji. To tym bardziej istotne, gdy planujemy inwestować w konkretne instrumenty finansowe. To samo powiemy o instrumentach pochodnych, jak futures. Im większa różnorodność, tym lepiej, tak jak w swojej ofercie ma home.saxo, zapewniając swoim klientom bogactwo wyboru produktów finansowych. Zapewnia to dużą swobodę w inwestowaniu, brak ograniczeń, ale oczywiście wszystko to w granicach rozsądku. 

Pamiętajmy o ryzyku!

I właśnie to kolejny ważny punkt, o jakim trzeba pamiętać. Niezależnie od tego, na kogo postawimy, zawsze musimy być pewni, że broker wskaże nam odpowiednie rozwiązania, stawiając na pierwszym miejscu brak nadmiernego ryzyka. Wiadomo, że inwestowanie się z tym wiąże, lecz skoro można je ograniczyć, to koniecznie powinniśmy tak zrobić, by nie narazić się na niepotrzebne straty. Broker powinien nas uświadamiać, wyjaśniając, co może oznaczać kolejny krok. 

Jak działa platforma inwestycyjna?

Warto jednocześnie pamiętać, aby wybrać brokera, który dysponuje intuicyjną w obsłudze, świetnie zaprojektowaną platformą transakcyjną, zapewniającą dostęp do pomocnych narzędzie analitycznych. Sprawdźmy to, dowiadując się o tym, jak zaawansowane funkcje są oferowane, na przykład analizy techniczne. To samo powiemy o rozbudowanym dziale pomocy, który zawsze doradzi, gdy zajdzie taka potrzeba. Równie istotna jest niezawodność funkcjonowania platformy, co ma szczególne znaczenie w przypadku inwestycji na rynkach dynamicznych. Jak sprawdzić, czy platforma działa dobrze i spełnia nasze oczekiwania? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z wersji demo. Tym sposobem możemy ją dokładnie przetestować. 

Żeby efektywnie działać na rynkach finansowych potrzeba pomocy brokera – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kluczowe jest jednak to, aby wybrany partner rzeczywiście pomagał, a nie szkodził. Mamy nadzieję, że porady przekazane w powyższym artykule ułatwią rozpoczęcie mądrej współpracy.