Inteligentne domy to nowoczesność połączona z ekologią i wielka wizja, która urzeczywistnia się na naszych oczach. Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów, które są energetycznie oszczędne i niemal samowystarczalne. Elektronika, która kieruje wieloma funkcjami w takich pomieszczeniach to jedno, ale zdecydowanie ważniejsze jest ogrzewanie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też umożliwia bycie eko wobec planety.

Panele słoneczne jako źródło ogrzewania domu jednorodzinnego.

Właściciele domów, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę bardzo chwalą sobie takie rozwiązanie, albowiem w dłuższej perspektywie pozwala ono na realne oszczędności a to dla wielu osób jest niezwykle ważne. Poza tym na zainstalowanie paneli słonecznych na dachu można otrzymać dofinansowanie, co oznacza, że właściciel nie musi ponosić wszystkich kosztów związanych z inwestycją, więc szybciej się ona zwraca. Zwykle szacuje się, że już po 4 latach można spodziewać się realnego zysku. Biorąc pod uwagę fakt, że w domu jednorodzinnym planuje się mieszkać kilkadziesiąt lat to brak opłat za prąd co miesiąc przez taki okres czasu to naprawdę spore cięcie kosztów prowadzenia domu, czyli ulga dla domowego budżetu.

Jak zdobyć dofinansowanie na założenie paneli słonecznych?

Jeśli samodzielnie nie do końca odnajdujesz się w tematyce zdobywania środków pieniężnych z dofinansowań to koniecznie musisz udać się do specjalisty. Istnieją fachowi doradcy, którzy pomagają w wypełnianiu wniosków, informują interesantów, kiedy następuje nabór i jak wypełnić dokumenty, aby mieć dużą szansę na otrzymanie dofinansowania. Kwota jaką można otrzymać to zwykle około 5 tysięcy złotych. Natomiast całościowy koszt jaki ponosi właściciel domu to około 15 tysięcy złotych, więc otrzymuje się pomoc w wysokości 1/3 całej inwestycji.

Czy takie rozwiązanie na pewno się opłaca? Zapytaj sąsiada!

Nie ma lepszego potwierdzenia odnośnie opłacalności z jaką wiąże się fotowoltaika niż ocena innych użytkowników, którzy już korzystają z takiego rozwiązania od co najmniej kilku lat. W tej chwili nie ma gigantycznego zainteresowania panelami słonecznymi, ale jeszcze jakiś czas temu, kiedy takie rozwiązanie dopiero zaczęło się pojawiać w polskich domach ludzie niemal oszaleli na jego punkcie, więc obecnie jest dość sporo użytkowników. Większość z nich jest zadowolona z instalacji fotowoltaicznej i podkreślają naprawdę spore oszczędności. Jednak zwraca się uwagę na to, że raz na jakiś czas należy wymieniać panele, więc trzeba być przygotowanym na kolejne inwestycje. Nie każdy o tym wie i niektórzy są przekonani, że raz zainstalują panele, a one będą służyć im przez kilkanaście lat, albo i więcej. Natomiast jest to sprzęt, który się zużywa, więc nie można liczyć na, aż tak duże oszczędności.

Fotowoltaika jest przyszłością, a dofinansowania mają sprawić, że każdy nowy dom będzie miał taką instalację co pozwoli na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a to przełoży się na lepszą kondycję planety.