Turystyka to bardzo rozwinięty dział przemysłu w Polsce. Turyści to osoby, które podróżują w celu odkrycia bądź zwiedzenia jakiegoś konkretnego miejsca. Można więc ogólnie powiedzieć, że turysta jest osobą podróżującą, która zwiedza dane miasto, miejsce bądź miejscowość w celach czysto rekreacyjnych. To właśnie takie osoby są głównym celem dla osób prowadzących biznes oparty na noclegach, chodzi o biznesy takie jak na przykład motele, hotele, noclegownie, schroniska bądź też pensjonaty.

Na jaki rodzaj noclegu się zdecydować?

Będąc turystą często zadajemy sobie pytanie, jaki nocleg powinniśmy wybrać? Hotel, motel, a może jednak pensjonat? Wybór noclegu jest kwestią indywidualną. Hotele są z reguły duże, oferują nam więcej możliwości ale zarazem pobierają za usługi większe opłaty. Są z pewnością opcją najbardziej ekskluzywną wśród wymienionych, ale równocześnie najbardziej kosztowną. Jeśli chodzi nam o samo spanie bez żadnych dodatkowych komfortów, z pewnością nie będzie to dla nas najlepszy wybór. Inną opcją jest właśnie motel. Motele z reguły znajdują się przy stacjach benzynowych bądź przy zabytkowych miejscach, popularnych szlakach. Motele to mniejsze hotele, oferują nieco mniej usług, są również mniej kompleksowe, ale są za to z pewnością tańsze od hoteli. Jest to atrakcyjna opcja dla turystów, którzy szukają szybkiego noclegu bez dodatkowych usług relaksacyjnych. Kolejną opcją jest pensjonat. Pensjonaty charakteryzują się przystępną ceną i bardzo często ciekawym wnętrzem. Pensjonat oferuje nam nocleg w ciekawych, intrygujących warunkach, zazwyczaj są one bowiem pod względem aparycji ściśle powiązane z okolicą i miejscem, w którym się znajdują.

Jak widać, każda noclegownia ma swoje wady i zalety, plusy i minusy. To w kwestii naszej jako turystów, jest podjęcie najlepszej dla nas decyzji. Jeśli liczy się dla nas komfort i relaks, wybierzemy hotele. Jeśli większe znaczenie ma dla nas po prostu spokojny sen, powinniśmy wtenczas zdecydować się na przydrożny motel. Z kolei, jeśli lubimy klasyczne i tradycyjne motywy oraz sen w miejscach powiązanych z miejscami, które odwiedzamy, najlepiej będzie wybrać pensjonat. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na aspekty cenowe. Jeden hotel jest nierówny drugiemu, podobnie jak pensjonaty czy motele. Wszystko ma swoje rankingi i podziały, na przykład gwiazdki przyznawane hotelom – pięć gwiazdek oznacza hotel najwyższej jakości, z kolei jedna gwiazdka oznaczałaby hotel teoretycznie niskiej jakości.