Korzystanie z usług kredytowych nie jest niczym złym, ale należy pamiętać, aby wszystkie decyzje związane z pożyczaniem pieniędzy podejmować bardzo rozważnie. Pożyczki są potrzebne na przykład przedsiębiorcom na start biznesu, albo młodym osobom, które koniecznie chcą się usamodzielnić i kupić własne mieszkanie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

Niestety nie każdy może liczyć na pomoc banku w realizacji życiowych celów. Otrzymanie pożyczki wiąże się zazwyczaj ze spełnieniem wielu warunków, ponieważ bank musi być pewien, że udzielając kredytu ponosi niewielkie ryzyko. Kryteria, które sprawdzają kredytodawcy różnią się w zależności od tego na co klient chce zaciągnąć pożyczkę. Inne warunki są dla osób chcących zakupić mieszkanie, a jeszcze odmienne dla ludzi pragnących rozwinąć już istniejący biznes. Jednak jest kilka kryteriów, które się pokrywają, a są to:

  • stałe zatrudnienie lub stabilne dochody z firmy w przeciągu co najmniej kilku miesięcy,
  • zabezpieczenie finansowe na przykład w postaci domu, albo majątku firmy,
  • prawidłowa historia kredytowa, czyli spłacane w terminie pożyczki.

Jeśli kandydat nie spełnia powyższych warunków to ma niewielkie szanse na to, aby bank udzielił mu kredytu. Natomiast w przypadku gdy od dłuższego czasu ktoś jest zatrudniony na umowie o pracę, dobrze zarabia i wcześniej wziął kilka mniejszych pożyczek, które spłacił to dana osoba może być niemal pewna otrzymania dodatkowych funduszy.

Jak sprawdzić czy otrzymam kredyt?

Jeśli nie wiesz czy masz szansę na otrzymanie pożyczki z banku oraz na jakich warunkach możesz ewentualnie dostać pieniądze to skorzystaj z usług doradcy kredytowego, który sprawdzi Twoją zdolność oraz doradzi Ci, w którym banku oferta jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Najlepiej zaufać fachowcom, bo na przykład kredyt hipoteczny to zobowiązanie na 20 lub więcej lat, więc należy wybrać naprawdę dobrze.

Jak samodzielnie sprawdzić ile będzie wynosiła rata kredytu?

Jeśli ktoś nie chce korzystać z usług doradcy kredytowego to musi wszystkie potrzebne informacje znaleźć sam. Do obliczania miesięcznej raty kredytu wraz z odsetkami służy narzędzie jakim jest kalkulator kredytowy. Można go znaleźć na wielu stronach internetowych. Dzięki niemu w łatwy sposób klient dowiaduje się ile będzie go kosztował na przykład kredyt hipoteczny. Najlepiej poszukać także rankingów kredytowych, albowiem wielu blogerów finansowych prowadzi statystyki dotyczące najkorzystniejszych ofert przedstawianych przez banki, więc nawet laik szybko jest w stanie sprawdzić, która opcja będzie najlepsza.

W dzisiejszych czasach wcale nie trzeba być finansowym guru, aby otrzymać kredyt, ale na pewno pandemia zaostrzyła kryteria i banki nie udzielają już tak chętnie kredytów jak kiedyś, szczególnie tych na 20 czy 30 lat. Czasami lepiej uzbierać większą kwotę na wkład własny i dopiero wtedy zgłosić się do banku niż decydować się na mniej korzystne warunki i wysokie oprocentowanie, które może doprowadzić do długów.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.adwokatupadlosc.com/