Są takie czynności, których wykonywanie przychodzi nam łatwo. Nie musimy wkładać w nie dużo wysiłku, a efekty i tak są zadowalające. Taka zdolność do wykonywania określonych zadań to właśnie predyspozycja. W niektórych zawodach jest ona wręcz niezbędna.
Nie każdy może zostać lekarzem
Predyspozycje zawodowe przykłady. Dobrym przykładem jest zawód lekarza. Ile razy mieliśmy pecha trafić na specjalistę, który wydawał się w ogóle nie być zainteresowany problem z jakim do niego przychodzimy. Przerywał nam w połowie zdania, nie słuchał tego co mówimy, a na koniec stwierdził, że nic nam nie dolega. Idealny pan doktor powinien być nastawiony na kontakt z pacjentem. Ciężko jest komukolwiek pomóc nawet posiadając specjalistyczną wiedzę medyczną jeśli nie będzie się mieć predyspozycji do pracy z drugim człowiekiem.
Od twoich predyspozycji będzie zależeć czy polubisz nową pracę
Jedną kwestią jest to czy będziemy dobrym pracownikiem. Inną czy będziemy swoją pracę lubić i wykonywać ją z przyjemnością. Jeśli na co dzień jesteśmy wycofanymi introwertykami dobrze sprawdzimy się w pracy samodzielnej, nie wymagającej częstego kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli należymy do osób, które nie lubią dużo mówić i wybierzemy stanowisko sprzedawcy będzie nam bardzo ciężko sprostać wymaganiom. Co nie znaczy jednak, że jest to niemożliwe. Uczymy się przez całe życie i jeśli włożymy w to trochę wysiłku, to z pewnością możemy nowych umiejętności się nauczyć.
Mimo wszystko warto jednak wybrać pracę zgodną z naszymi predyspozycjami zawodowymi. Jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że będzie nam ona dawała dużo satysfakcji i zwiążemy się z danym zawodem na dłużej.
Najnowsze komentarze