Jeszcze kilka lat temu praca zdalna była dostępna tylko dla nielicznych i kojarzyła się z trudno dostępnym luksusem. Uważano, że zdalnie pracują przedstawiciele wolnych zawodów lub że jest to zajęcie dorywcze. Na skutek pandemii koronawirusa miliony ludzi na całym świecie rozpoczęły swoją przygodę z pracą z miejsca zamieszkania poprzez urządzenia mobilne, laptop czy tablet. Praca zdalna dzisiaj jest więc wymuszoną koniecznością a nie dobrowolnym wyborem. Nie będziemy rozstrzygać tutaj jej zalet czy wad warto jednak zwrócić uwagę na przydatne aplikacje dzięki którym praca może przebiegać szybko i sprawnie, z uwzględnieniem nowych i przydatnych funkcji. Jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu jest Microsoft Teams. Aby jednak nasza działalność zawodowa była przyjemna i pożyteczna warto zapoznać się bliżej z obsługą tego programu. Jak pracować w Microsoft Teams?

Aplikacja znana od kilku lat

Aplikacja Microsoft Teams funkcjonuje już od kilku dobrych lat. Szeroką popularność zdobyła jednak w ubiegłym roku gdy wiele państw ogłaszało lockdown i zamrażało gospodarkę. To właśnie wówczas większość pracowników zostało oddelegowanych do pracy zdalnej. “Teamsy” są wykorzystywane powszechnie również podczas zdalnych lekcji, zajęć na uczelniach, wideokonferencji czy zebrań. Nowa rzeczywistość wymusiła na wielu osobach konieczność oswojenia się z tą aplikacją i poznania bliżej jej możliwości. Aplikacja jest częścią pakietu Office 365, możemy z niej korzystać zarówno na laptopie ale też urządzeniach mobilnych takich jak smartfon czy laptop (ściągając odpowiednią aplikację). Do korzystania z niej wystarczy założyć własne konto Microsoft lub skorzystać z konta służbowego/szkolnego. Wielu pracodawców a także wiele szkół zakłada bowiem swoim pracownikom/uczniom tego typu konto.

Najważniejsze funkcje – porady

Aplikacja Microsoft Teams cieszy się ogromną popularnością i uznaniem użytkowników ponieważ jest intuicyjna i prosta w użyciu. Ponadto posiada wiele podstawowych jak i bardziej zaawansowanych funkcji dzięki którym praca lub nauka przebiega zdecydowanie szybciej i efektywniej. Za pomocą aplikacji Microsoft Teams mamy możliwość organizowania i planowania spotkań, wideokonferencji, czatu z innymi użytkownikami lub całą grupą, pracy w zespołach, udostępniania plików i pracy na nich jak również odczytywania i odpowiadania na wiadomości. Teams to jedna aplikacja, która może służyć do wykonywania wielu obowiązków zawodowych. Dzięki mnogości funkcji i prostocie obsługi na pewno będzie używana również po tym gdy pandemia minie.