Według danych statystycznych w Polsce małe przedsiębiorstwa inwestują mniej w rozwój niż mikroprzedsiębiorstwa. To bardzo zła informacja, ponieważ biznesmeni prowadzący firmy powinni dążyć do tego, aby wprowadzać coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Po pierwsze dlatego, że będą mogli liczyć na większe zyski ze swoich przedsiębiorstw, a poza tym warto stawiać na nowoczesne technologie, aby przyspieszyć procesy technologiczne oraz wyeliminować w nich czynnik błędu ludzkiego.

Czy innowacyjne technologie zawojują świat?

Wielu pracowników boi się, że jeśli pracodawcy wprowadzą nowoczesne roboty, albo skomplikowane maszyny to sprzęt zastąpi ich w pracy i zostaną zwolnieni. Mimo wszystko nawet najbardziej inteligentne systemy potrzebują wsparcia człowieka i nadzoru, więc jedyne realne zagrożenie dla ludzi to fakt, że będą musieli przejść szkolenia i przebranżowić się, aby umieć obsługiwać maszyny oraz roboty. Sami klienci często nie są chętni do korzystania z nowoczesnych rozwiązań, ponieważ się ich boją, dlatego warto byłoby, aby przedsiębiorcy poświęcili część budżetu na kampanie przekonywujące ludzi do inteligentnych rozwiązań. Tak jest na przykład z kasami samoobsługowymi w sklepach. Starsze osoby nie potrafią obsługiwać tego typu urządzeń, więc nie jest możliwa całkowita rezygnacja z tradycyjnych stanowisk kasowych. Jednak wystarczyłoby, aby w każdym sklepie pracownicy uczyli zainteresowanych obsługi sprzętu i więcej ludzi byłoby świadomych oraz chętnych do tego typu rozwiązań.

Technologia a praca ludzkich rąk.

Są profesje, w których maszyny nigdy w 100% nie zastąpią ludzi. Jednak w niektórych procesach technologicznych wprowadzenie robotów, które obsługiwałyby niebezpieczne dla ludzi sprzęty byłoby strzałem w dziesiątkę. Wiele słyszy się o wypadkach w fabrykach, gdzie pracownikowi urządzenie wciągnęło rękę, albo zmasakrowało twarz. W takich momentach widać, że trzeba dążyć, aby zastąpić na takich stanowiskach ludzi maszynami. Oczywiście żadne urządzenie nie namaluje obrazu, ani nie zastąpi człowieka podczas negocjacji z kontrahentami, ale w takich przypadkach nie ma nic niebezpiecznego dla ludzi w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych przykładów z fabryk.

Kiedy przedsiębiorcy przekonają się do technologii?

Nowe pokolenie biznesmenów coraz chętniej inwestuje w innowacyjne rozwiązania, które mają zapewnić większe zyski oraz bezpieczeństwo dla pracowników. Jednak nadal istnieje opór przed nowoczesnością u starszych przedsiębiorców. Wyeliminowanie tego problemu może się udać tylko poprzez pokazywanie wszystkim niedowiarkom, że roboty, samoobsługowe urządzenia i inne inteligentne rozwiązania sprawdzają się w praktyce i przynoszą realny zysk. Państwo inwestuje w młodych naukowców, którzy dniami i nocami pracują nad nowymi maszynami o coraz lepszych cechach i większej wydajności. Już za kilka do kilkunastu lat może się okazać, że większość fabryk będzie całkowicie zautomatyzowana, a w sklepach coraz częściej będziemy spotkać urządzenia takiej jak kasy samoobsługowe.