Strój biznesowy niejedno ma imię. Jakie są typy stroju biznesowego? Co oznacza smart casual, a co business casual? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Jakie są typy stroju biznesowego?
Nie jest tajemnicą, że różne firmy wymagają innego dress code’u, np. pracownicy renomowanej kancelarii będą ubierać się inaczej niż osoby, które pracują chociażby w branży IT czy w zawodach typowo artystycznych. Typy stroju służbowego różnią się zarówno przeznaczeniem, jak i charakterem materiałów czy dodatków.
Po pierwsze: business wear, czyli klasyczny strój biznesowy.
W wydaniu najbardziej formalnym oznacza ciemny, gładki garnitur z koszulą i krawatem. Jest to klasyczny, obecnie tylko jednorzędowy, męski garnitur w ciemnym stonowanym kolorze np. ciemnoszarym lub granatowym. Koszula może być gładka lub w drobny deseń wynikający z faktury tkaniny lub delikatne prążki. Koszule raczej w kolorach pastelowych, jasnych. Biała koszula uważana jest za odświętną, lepiej sprawdzi się w stylizacji wieczorowej.
Kobiety wkładają klasyczny ubiór biurowy. Może to być kostium ze spodniami lub ze spódnicą, czy żakiet z sukienką. Do zestawu pasuje najlepiej klasyczna bluzka koszulowa w pastelowym kolorze jedwabna lub bawełniana.
Po drugie: business smart, czyli strój biznesowy z elementami swobodniejszymi
Business smart oznacza drobne odstępstwa od restrykcyjnych zasad dress code’u. Dopuszczalne jest zestawienie marynarki i spodni z różnych zestawów. Dozwolone są materiały o swobodniejszym charakterze jak np. tweed lub bawełna. Można zastąpić koszulę z klasycznym kołnierzykiem koszulą nieco mniej formalną np. z kołnierzykiem typu button down. Coraz częściej widzi się też buty w kolorze brązowym, nie tylko czarnym.
Panie mają także możliwość zastosowania w miejsce koszuli bluzkowej, bardziej kobiecej bluzki z ozdobnym wiązaniem lub topu. Żakiet może być uszyty z tkaniny innej niż dół.
Po trzecie: casual business
Oznacza styl mniej formalny. Dopuszcza marynarki o swobodniejszym kroju, często sztruksowe, lniane lub tweedowe. Można pozwolić sobie na odważniejszy deseń, np. kratkę. Dopuszcza się koszule bez krawatów a nawet dżinsy noszone z obuwiem sportowym. Marynarki często mogą też być zastąpione swetrem, do którego można założyć koszulę z krawatem sportowym np. wełnianym.
Dopuszczalny także golf lub sweter w serek do koszulki sportowej i koszulki polo.
Panie mogą sobie pozwolić na dzianinowe sweterki i topy. Spodnie lub spódnica mogą być z innej niż żakiet tkaniny. Bluzki bardziej kobiece, np. wiązane pod szyją z miękkich, układających się tkanin. Panie mogą włożyć, np. dżinsy noszone z koszulą albo dzianiną i do tego buty na płaskim obcasie.
Najnowsze komentarze