Niemal każdy kto słyszy nawę Urzędu Skarbowego od razu odczuwa niemały dyskomfort na samą myśl, że mógłby mieć problem z tą instytucją. Niestety wielu przedsiębiorców bagatelizuje przepisy, albo w ogóle nie ma o nich pojęcia, a przez to wynikają patowe sytuacje, z których trudno wyjść zwłaszcza, kiedy naczelnik urzędu zdecyduje się na wyznaczenie kary finansowej dla przedsiębiorcy. Jednak można łatwo uniknąć kłopotów, a wystarczy dokładnie przeanalizować najważniejsze rozporządzenia dotyczące prowadzenia działalności oraz w razie wątpliwości co do interpretacji przepisów zgłosić się do doradcy podatkowego lub księgowej.

Drukarki fiskalne czy kasy fiskalne? Co należy wybrać?

Decyzja o zakupie konkretnego urządzenia jest zależna od wielkości firmy, a także planów jej rozwoju. W przypadku małych przedsiębiorstw, w których pracuje tylko właściciel, albo dodatkowo wyłącznie jeden pracownik świetnym rozwiązaniem będzie kasa fiskalna, ponieważ istnieje duży wybór modeli, na rynku są dostępne zarówno kompaktowe urządzenia, jak i większe z extra funkcjami. Jeśli przedsiębiorca postawi na kasę to obniża nieco koszty, ponieważ do drukarki trzeba mieć zawsze podłączony komputer i program. Obowiązujące prawo wymusza na większości firm obowiązek posiadania kas fiskalnych online, a to oznacza, że wszystkie dane, które będą wprowadzane do urządzenia zostaną automatycznie przekazane do Centralnego Repozytorium Kas. To ma ograniczyć oszustwa finansowe, ponieważ informacje będą dostępne dla Ministerstwa Finansów.

Zalety kasy fiskalnej:

  • wybór różnych modeli,
  • może działać samodzielnie bez dodatkowo podłączonych urządzeń,
  • intuicyjna i prosta w obsłudze.

Wady kasy fiskalnej:

  • ma ograniczoną ilość pozycji towarowych,
  • nie można wydrukować z niej faktury,
  • nie umożliwia podglądania stanów magazynowych.

Jakie możliwości daje drukarka fiskalna?

Stawiając na to urządzenie właściciel firmy powinien przejść przynajmniej jednodniowe lub kilkudniowe szkolenie z obsługi specjalnego programu oraz samego sprzętu. Pracownicy również muszą nauczyć się obsługi drukarki fiskalnej, ponieważ nie jest to urządzenie tak intuicyjne jak kasa. Dzięki posiadaniu drukarki można sprawdzać stany magazynowe, a w przypadku dużych firm, które mają sporo towaru w ofercie jest to świetne rozwiązanie, które umożliwia kontrole nad ilością sprzedawanych produktów. Kolejną zaletą omawianego urządzenia jest możliwość generowania oraz drukowania faktur, co ogranicza koszty związane z zakupem specjalnego programu do wykonywania tej czynności. W związku z tym dla dużych firm drukarka fiskalna będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż kasa.

Płatność bezgotówkowa to podstawa w każdym biznesie!

Nieważne czy firma sprzedaje środki ochrony osobistej czy zajmuje się świadczeniem usług na przykład szyciem sukienek w każdej branży klienci oczekują możliwości płacenia kartą, ponieważ wiele osób tak bardzo przyzwyczaiło się do transakcji bezgotówkowych, że w ogóle nie noszą ze sobą pieniędzy. Terminale płatnicze na początku działalności można dostać za darmo w ramach dofinansowania. Później właściciel interesu płaci co miesiąc abonament. Jednak koszty ponoszone w ramach opłat za terminal zwracają się, ponieważ klienci chętniej wracają do firm, w których mogą zapłacić karta lub poprzez blik.

Dzięki nowoczesnym technologiom prowadzenie interesu jest coraz łatwiejsze, dlatego właściciele firm nie powinni obawiać się wprowadzania udogodnień, ponieważ przyciągają one klientów i generują większy zysk.