Każdy z nas ma ulubioną muzykę, która towarzyszy mu przez większość czasu. Na świecie pojawiają się naprawdę różnego typu piosenki, które mają za zadanie odzwierciedlić uczucia muzyka, który ją tworzy. W Polsce szczególnie dużą popularnością wśród młodych i starszych osób cieszy się hip-hop. Jest to dość szczególny rodzaj muzyki, który wielu osobom kojarzy się z wulgarnymi tekstami i przemocą, jednak mimo to wiele osób deklaruje swoją miłość do tego gatunku muzycznego. Polska muzyka hip-hop jest wyjątkowa i różni się od zagranicznych odpowiedników tego gatunku, być może właśnie z tego powodu posiada tak wielu zwolenników, jak i przeciwników.
Koncerty hip-hopu posiadają klimat, który może nie każdemu odpowiadać. Bardzo często spotkać się możemy z osobami palącymi marihuanę oraz zażywającymi innego typu używki, jednak jest to konkretnie związane z całą tą kulturą. Przekazywane teksty piosenek opisują problemy codzienności osó żyjących w blokach gdzie często pojawiają się problemy z narkotykami oraz łamanie prawa. Szczególnie młodzież na blokowiskach utożsamia się z takim typem życia, dlatego tak bardzo kochają oni tą muzykę. Jest ona bliska ich sercu, ponieważ opisuje sytuacje, z którymi spotykają się oni każdego dnia. Właśnie dlatego jest to tak wyjątkowa muzyka.

 
Dla wielu młodych osób jest to również nadzieja na sukces, ponieważ większość raperów opisuje swoją ścieżkę ucieczki z tych trudnych realiów. Dzięki pokrzepiającym tekstom znajdują oni szansę na normalne życie, często również poznają zasady według których powinni żyć. Młode osoby mieszkające w dużych blokach często nie mają odpowiednich wzorców do naśladowania. Bardzo często w ich rodzinach pojawia się przemoc i alkohol, dlatego nie znają oni zasad, dzięki którym będą osobami moralnymi. Często też nie mają wsparcia ze strony bliskiej rodziny, dlatego uciekają od problemów w złe towarzystwo, co prowadzi do jeszcze większych komplikacji. Większość polskich raperów również pochodzi z tego trudnego środowiska i wiedzą dobrze z czym radzić muszą sobie młodzi ludzie. Ich muzyka ma na celu wskazać im drogę, która poprowadzi ich do sukcesu. Stają się oni wzorcem do naśladowania, dlatego tak ważna jest w naszym kraju kultura hiphopu. Muszą pamiętać o tym również sami artyści, ponieważ na ich barkach spoczywa naprawdę duży obowiązek. Są oni przykładem dla swoich fanów i muszą dbać o swoje zachowanie, aby dać im dobry przykład. To właśnie dzięki tej muzyce wielu młodych osób odniosło sukces w swoim życiu.