Kryzys związany z pandemią koronawirusa pozbawił wiele osób pracy i możliwości stałego zarobkowania. To również pociąga za sobą inne negatywne konsekwencje takie jak brak stabilizacji, depresja, problemy somatyczne czy utrata i rozpad więzi rodzinnych. Boimy się nie tylko o zdrowie swoje i swoich bliskich ale również o to, że nasza firma upadnie lub nasz pracodawca zredukuje zatrudnienie. Innym problemem może być również obniżenie wymiaru czasu pracy lub stawki godzinowej. W połączeniu z kredytami czy pożyczkami do spłacenia może się okazać, że wpadamy w tak zwany dołek finansowy i nie jesteśmy już wypłacalni. Trudności finansowe zdarzają się każdemu, nawet najlepiej zarabiającym i posiadającym oszczędności – nie warto się wówczas załamywać tylko zastanowić się, w jaki sposób możemy przetrwać i co zrobić, żeby było lepiej. Trzeba także na każdy kryzys popatrzeć jak na szansę i potencjalną możliwość rozwoju. Odpowiedź na pytanie jak przetrwać tymczasowe trudności finansowe to praktyczna wiedza, którą można wykorzystać w codziennym życiu.

Ograniczanie wydatków

Bardzo ważne jest stałe monitorowanie wydatków – można to robić prowadząc dziennik wydatków czyli spisując, na co idą wszystkie nasze pieniądze w danym miesiącu. Wydatki można podzielić na te obowiązkowe (opłaty, zobowiązania finansowe, jedzenie, środki chemiczne itp.) i te dodatkowe (przyjemności, potrzeby kulturalne, rozrywka). Patrząc na listę naszych opłat, z łatwością ustalimy, z czego możemy zrezygnować i co ograniczyć aby wydawać mniej. Być może możemy zastąpić na przykład pakiet telewizji kablowej subskrypcją serwisu streamingowego ponieważ w kablówce płacimy za programy, których nie oglądamy. Możemy też zrezygnować z popularnego jedzenia na mieście, kupowania kawy czy lunchu na wynos i przygotowywać je samodzielnie – to nie tylko tańsze ale również zdrowe. Oszczędności możemy znaleźć również wśród pozycji obowiązkowych – kupując jedzenie, porównajmy ceny w poszczególnych sklepach, obserwujmy promocje lub wybierajmy marki własne dyskontów, które są tańsze. Nie kupujmy na zapas i planujmy przygotowywane posiłki tak aby niczego nie wyrzucać. Również w przypadku opłat możemy znaleźć lepszą ofertę, np. abonamentu na telefon lub taryfy za energię elektryczną. Często kupując klika usług od jednego dostawcy, zapłacimy mniej. Robiąc zakupy należy pamiętać, żeby nie używać karty kredytowej ponieważ wydając pieniądze, którymi nie dysponujemy, możemy tylko popaść w jeszcze poważniejsze problemy.

Dodatkowy zarobek

Ograniczenie wydatków to nie wszystko, co możemy zrobić. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu zarabianie więcej – praca dorywcza to dodatkowy grosz, który podreperuje nasz budżet. Obecne czasy dają ogromne możliwości do zarobkowania, możemy pracować zdalnie lub wyszukiwać oferty za pomocą Internetu. Innym sposobem może być wyprzedaż rzeczy, z których już nie korzystamy – ubrań, sprzętu, przeczytanych książek itp. Na pewno mamy coś, co zalega w naszym domu, jest w dobrym stanie a może przydać się komuś innemu – sprzedawać możemy także w Internecie, za pomocą licznych platform i serwisów ogłoszeniowych.