Heraldyka zajmuje się taką tematyką, jak symbole narodowe, flagi i godła. Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia heraldyki w historii polskich symboli narodowych. Przykładowo godło polski orzeł jest symbolem bardzo głęboko zakorzenionym w polskiej świadomości narodowej, jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, że symbol ten ma swoją wojenną historię.
Heraldyka w Polsce
Orzeł w polskim godle jest przedstawiony jako postać gotowa do walki, co jest zgodne z tradycją heraldyczną. Złote elementy na orle również odnoszą się do tradycji heraldycznej, ponieważ na tarczach wojennych akceptowano takie metale jak złoto czy srebro (łatwo było nimi barwić metal). Biel to metal srebrny, często zatem orzeł był tak naprawdę orłem srebrnym, nie zaś śnieżnobiałym, jak na flagach. Heraldyczny opis naszego polskiego godła to: w polu czerwonym srebrny orzeł w złotej koronie. Zatem jest to inny opis niż orzeł znajdujący się na grafice czy fladze. Tam jest orzeł biały, zaś w znaczeniu heraldycznym mówimy o orle srebrnym. Orzeł jest obrócony w prawo, ponieważ jest to stałą tradycją heraldyczną. Żaden kraj nie posiada na godle orła, który obraca się w lewo.
Orzeł w koronie – informacje nie tylko dla dziecka
Korona na głowie orła w heraldyce zwykle oznaczało zależność lenną, a więc utratę suwerenności danego państwa. Nie jest tak jednak w przypadku Orła Białego, którego korona od samego początku symbolizowała koronę królewską oraz tym samym niezależność Polski od zewnętrznych wasali. To właśnie od symbolu, jakim jest biały orzeł wywodzą się narodowe barwy Polski, czyli nasza biało-czerwona flaga. Pas górny reprezentuje orał, zaś pas dolny oznacza pole, na jakim orzeł się znajduje. Kolor biały oprócz srebra (używanego na tarczach) oznacza także wodę, wartości duchowe, niepokalanie oraz czystość. Natomiast kolor czerwony oznacza ogień, odwagę, a także wieczność.
Jak widzimy jest to bardzo mocna symbolika o długiej historii. Wartości zawarte w tych barwach są piękne i ważne dla każdego mieszkańca naszego kraju.
Najnowsze komentarze