Elektroda gięta to pewien rodzaj narzędzia galwanicznego. Jego podstawowe zastosowanie jest przy obróbce wykończeniowej metali. Za co tak właściwie odpowiada taka elektroda? Otóż dzięki niej możemy nałożyć cieniutką warstwę metalu na dowolny przedmiot, który wcześniej został do tego odpowiednio przygotowany (usunięcie powłoki powierzchniowej). Ponadto elektroda gięta może pełnić również funkcję odtłuszczarki.narzędzia
Elektroda pod lupą.
Surowiec, z jakiego wykonany jest ten rodzaj elektrod to miedź lub jej stop (np. mosiądz). Jej kształt przypomina ostrze. Część narzędzia przymocowana jest to uchwytu, żeby wzmocnić jego stabilność i ułatwić pracę. Takie czynności jak usunięcie farby, rdzy czy nałożenie złoceń to nic trudnego. Warto wiedzieć, że elektrodę giętą możemy używać nie tylko do metali, ale również szkła, drewna czy plastiku. Jednak najczęściej stosowana jest do obróbki stali nierdzewnej i aluminium. Dokładnie za jej pomocą usuwa się zewnętrzną warstwę surowca, aby móc go odświeżyć i nałożyć nową. Elektrody gięte dzielimy na: pojedyncze oraz podwójne. Te pierwsze charakteryzują się małą średnicą i jest stosowana do elektrolizy z wykorzystaniem dużej gęstości prądu. Elektroda gięta podwójna posiada dużą średnicę i wykorzystywana jest do elektrolizy przy małej gęstości prądu. Warto zaznaczyć, że każdy rodzaj elektrody giętej ma różną specyfikację, a tym samym inne zastosowanie.
Przewaga elektrod giętych nad płaskimi.
Co sprawia, że jeśli mamy taką możliwość, to częściej sięgamy po elektrody gięte niż płaski? Niżej przedstawionych zostało kilka powodów, za które ceni się pracę przy pomocy elektrod giętych.
- Wysoka wydajność. Elektrody gięte mają większą wydajność od płaskich, co sprawia, że dzięki nim uzyskujemy bardziej wydajne cięcia. Odpowiada za to kąt, po jakim przecinany jest przez nie materiał. W przypadku elektrody giętej jest on zdecydowanie większy.
- Możliwość zmiany kształtu elektrody. To bardzo istotna cecha, która wyróżnia elektrody gięte. Dzięki niej możemy zwiększyć powierzchnię pracującą, co w przypadku elektrody płaskiej jest niemożliwe. Ta cecha pozwala na zwiększenie sprawności pracy, a także może prowadzić do mniejszego zapotrzebowania na moc.
- Mniejsze drgania. Dzięki większemu kątowi cięcia, ten rodzaj elektrody wytwarza podczas pracy mniejsze drgania. Ma to wpływ zarówno na opracowywany materiał, jak i na samo urządzenia. Mniejsze drgania, to mniejsza zużywalność poszczególnych elementów takich jak np. koło zębate, łożyska czy wały.
- Zmniejszenie odkształceń materiału. Mniejsze drgania, to również większa precyzja i jakość obrabianego materiału. Ma to znaczenia podczas kolejnych etapów jego obróbki, jakimi jest np. szlifowanie czy frezowanie. Wpływa to również na lepszy i trwalszy efekt pracy.
Jak widzimy, dobór odpowiedniej elektrody ma ogromne znaczenie na efekt finalny wykonywanej pracy. Zanim zakupimy to narzędzie galwaniczne, zapoznajmy się z jego specyfikacja,przeznaczeniem oraz metodami pracy przy jego użyciu.
Najnowsze komentarze